Dla niektórych cyklistów jazda rowerem zimą nie jest przeszkodą. Można zmodyfikować zwykłe opony na opony z kolcami. W dużych miastach nie jest to potrzebne, bo w ogromnej liczbie przypadków jeździmy po asfalcie. Trzeba pamiętać o błotnikach, kasku i sprawnym oświetleniu – to podstawa bezpieczeństwa gdy zimową porą szybko zapada zmierzch. Przydaje się też odblaskowa opaska, na lewym nadgarstku; sygnalizowany ręką skręt w lewo zostanie oczywiście dostrzeżony.
Rower to urządzenie, które bardzo dobrze wpływa na pracę organizmu. Umożliwia ćwiczenie mięśni dolnych partii ciała, poprawia pracę układu krwionośnego i oddechowego, dzięki czemu zwiększa się wydolność organizmu. To perfekcyjne rozwiązanie zarówno dla ludzi, które chcą urozmaicenia prywatnych ćwiczeń, jak również dla tych, którzy dopiero szukają własnej ulubionej aktywności fizycznej. Jednakże jazdę na rowerze można uprawiać w określonych założeniach atmosferycznych. Nie każda pogoda sprzyja uprawianiu tego sportu. Deszcz, śnieg, zimy wiatr – chłodne miesiące nie sprzyjają treningom. Jednakże istnieje sposób na kontynuowanie ćwiczeń we własnym domu. Jest to możliwe z pomocą stacjonarnego roweru treningowego, czyli domowego urządzenia do ćwiczeń.
Zanim więc udamy się do sklepu z rowerami albo zaczniemy przeglądać oferty w Internecie, dobrze jest, abyśmy jasno określili, do czego rower ma nam służyć. Jeżeli zatem będą to dojazdy do pracy wygodnymi ścieżkami rowerowymi i miejskimi ulicami o małym natężeniu ruchu, wystarczy nam klasyczny rower miejski. Wskazane jest, by miał obniżoną ramę, nie musi mieć on przerzutek zewnętrznych i dwudziestu jeden biegów jak rasowy góral, a wystarczą mu trzy przełożenia w piaście. Niejeden serwis rowerowy w globalnej sieci podpowie nam jeszcze, że taki rower koniecznie również musi posiadać oświetlenie dynamowe.